Szanowni Klienci!
Przerwa urlopowa od 24 do 28 Lipca
Wysyłka zamówień od 31 lipca

Kup w przeciągu:

13

[06.01,07.01,31.12]

a wyślemy przesyłkę jeszcze dzisiaj.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Towar wyślemy w następny dzień roboczy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Towar wyślemy w następny dzień roboczy.

-2% rabatu na pierwsze zakupy po założeniu konta w sklepie

 • SSL Bezpieczne zakupy

 • 14 dni na zwrot towaru

 • Darmowa wysyłka od 800 PLN

 • Korzystne ceny

 • Fachowa obsługa klienta

Instalacja ogranicznika kąta otwarcia drzwi w domowych warunkach
Instalacja ogranicznika kąta otwarcia drzwi w domowych warunkach

Ogranicznik kąta otwarcia drzwi to bardzo pomocny mechanizm, który wymusza zatrzymanie skrzydła pod określonym kątem, dzięki czemu drzwi podczas otwierania, nie obijają się o ścianę, elewację lub o inne przedmioty/powierzchnie zlokalizowane w ich pobliżu. W ten sposób chronimy je przed uszkodzeniami mechanicznymi i utratą estetycznego wyglądu. Jak samodzielnie zamontować ogranicznik kąta otwarcia drzwi? Zapraszamy do lektury!

Ogranicznik otwierania drzwi – co oferuje rynek?

Na rynku dostępne są różne rodzaje ograniczników kąta otwarcia do drzwi, które pozwalają dostosować sposób otwarcia skrzydła do indywidualnych potrzeb i preferencji domowników. Oto kilka popularnych rodzajów ograniczników:

 • odbojniki klasyczne montowane na drzwiach i framudze

 • odbojniki podłogowe – jeden z najprostszych w montażu ograniczników kąta otwarcia drzwi, ma postać „grzybka” zamontowanego na podłodze, który stanowi mechaniczną blokadę dla otwierającego się skrzydła, dzięki czemu nie uderza ono o ścianę,
 • odbojniki ścienne – stosuje się je, gdy nie ma możliwości zamontowania odbojnika podłogowego, chronią ścianę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez klamkę lub samo skrzydło,
 • ograniczniki na zawiasie – zamontowane fabrycznie na zawiasach drzwiowych, działają poprzez blokowanie zawiasu w określonym położeniu i są mniej widoczne niż inne rodzaje ograniczników,
 • ograniczniki ukryte w drzwiach - są to specjalne rodzaje ograniczników, które są wbudowane w samą konstrukcję drzwi, dzięki czemu są one niewidoczne z zewnątrz i zapewniają estetyczny wygląd drzwi,
 • samozamykacz z ogranicznikiem otwarcia.

W niniejszym wpisie opiszemy montaż klasycznego ogranicznika rozwarcia drzwi, czyli modelu montowanego na skrzydle i na framudze. Taki rodzaj ograniczników najczęściej można spotkać w budownictwie mieszkaniowym.

Ogranicznik rozwarcia drzwi – jak go samodzielnie zamontować?

Z montażem ogranicznika kąta otwarcia drzwi da sobie radę nawet mało doświadczony majsterkowicz. Potrzeba do tego podstawowych narzędzi, takich jak: wiertarka, wkrętarka, poziomica, miara, ołówek, klucz płaski oraz wybrany model ogranicznika, który zwykle sprzedawany jest już z zestawem montażowym. Oto co należy zrobić krok po kroku, by samodzielnie zainstalować ogranicznik otwarcia drzwi:

 • wybór miejsca montażu – ogranicznik kąta rozwarcia najczęściej montuje się na drzwiach zewnętrznych i balkonowych, ale jeśli istnieje taka potrzeba, sprawdzi się on również w drzwiach wewnętrznych oraz drzwiczkach dużych, rozwiernych szaf garderobianych;
 • pomiar odległości na drzwiach – za pomocą taśmy mierniczej należy zmierzyć odległość od górnej krawędzi drzwi do miejsca, w którym chcemy zamontować ogranicznik i oznaczyć to miejsce ołówkiem;
 • pomiar odległości na framudze;
 • przygotowanie do wiercenia – zanim wywiercimy otwory w skrzydle i we framudze, warto się upewnić, czy wyznaczone miejsca montażu są w równej i wymaganej przez producenta ogranicznika odległości;
 • wiercenie otworów montażowych we framudze i skrzydle drzwiowym,
 • dopasowanie i montaż ogranicznika przy pomocy śrub dołączonych do zestawu,
 • dokręcenie śrub i regulacja ogranicznika kąta otwarcia drzwi,
 • przetestowanie, czy mechanizm działa poprawnie.

Gotowe! Teraz drzwi będą otwierać się tylko do ustalonego kąta otwarcia, co uchroni ściany przed zarysowaniem i uszkodzeniem warstwy malarskiej lub papierowej w przypadku tapet.

Ogranicznik otwarcia drzwi – jakie błędy mogą pojawić się przy jego montażu?

Podczas montażu ogranicznika kąta otwarcia drzwi można popełnić kilka powszechnych błędów, które zazwyczaj wynikają z braku precyzji lub niezastosowania się do wytycznych zawartych w instrukcji montażu, która dołączona jest do zakupu. O jakich błędach mowa?

 • Niewłaściwe umiejscowienie ogranicznika rozwarcia – zwykle zbyt blisko zawiasów, co powoduje niewłaściwe działanie ogranicznika,a nawet może przyczynić się do uszkodzenia drzwi.
 • Zbyt luźne lub zbyt ciasne mocowanie ogranicznika – ogranicznik powinien być zamocowany w sposób stabilny, ale nie zbyt ciasny. Zbyt luźne mocowanie może zaowocować nieprawidłową pracą ogranicznika i hałasem, a zbyt ciasne - może powodować uszkodzenie drzwi.
 • Zły wybór ogranicznika – podczas zakupów ogranicznika kąta otwarcia należy uwzględnić warunki użytkowania drzwi oraz ich ciężar i na ten podstawie dobrać odpowiedni model ogranicznika oraz klasę jego wytrzymałości.

Aby uniknąć tych powyższych błędów, zawsze dokładnie czytaj instrukcje producenta ogranicznika i postępuj zgodnie z nimi. Jeśli masz wątpliwości, czy dasz radę zamontować ogranicznik samodzielnie, warto skorzystać z usług fachowca, który dostosuje ogranicznik do Twoich potrzeb i zajmie się profesjonalnym montażem.

Ogranicznik kąta otwierania drzwi – po czym poznać, że działa prawidłowo?

Aby sprawdzić, czy ogranicznik kąta otwarcia drzwi działa prawidłowo, warto wykonać kilka prostych testów. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na to, czy drzwi otwierają się tylko do określonego kąta, który jest zgodny z ustawieniami ogranicznika. Jeśli drzwi otwierają się za daleko lub za mało, może to oznaczać problem z ustawieniami ogranicznika.

Kolejnym ważnym aspektem jest swobodne zamykanie drzwi. Ogranicznik nie powinien wpływać na proces zamykania drzwi. Jeśli drzwi zacinają się lub wymagają dodatkowego nacisku, może to być oznaka nieprawidłowego działania ogranicznika. W czasie testowania trzeba także zwrócić uwagę na ewentualne trzeszczenia lub luzy występujące podczas otwierania i zamykania drzwi. Ogranicznik powinien być stabilnie zamocowany i nie powinien powodować żadnych niepożądanych dźwięków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl