Systemy automatyzacji stolarki drzwiowej są obecnie powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach firmowych. Nic dziwnego, w końcu automatycznie otwierane i zamykane drzwi są olbrzymim udogodnieniem dla wszystkich użytkowników galerii handlowych, urzędów, szkół czy też szpitali. Jednym z elementów, który pozwala na samodzielną pracę skrzydła jest siłownik do drzwi. Rynek tego typu mechanizmów jest bardzo zróżnicowany zarówno pod kątem ich funkcjonalności, jak i ceny. Jaki siłownik do drzwi wybrać, aby nie przepłacić, ale zagwarantować sobie bezawaryjną pracę drzwi na lata?
Czym jest siłownik do drzwi i jak działa?
Siłownik do drzwi to urządzenie, które pomaga w automatycznym otwieraniu i zamykaniu drzwi. Jego działanie polega na wykorzystaniu siły (najczęściej elektrycznej lub pneumatycznej) do przesunięcia skrzydła, co jest szczególnie przydatne w miejscach, gdzie występuje duży ruch pieszy - na przykład w wielkopowierzchniowych sklepach, szpitalach czy na lotniskach.
Główną zaletą siłownika do drzwi jest to, że ułatwia on dostęp do budynku, ponieważ automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi, eliminuje konieczność ich fizycznego popychania lub ciągnięcia. To z kolei bardzo duże udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, z ograniczoną mobilnością, seniorów, rodziców podróżujących w wózkami dziecięcymi czy też kurierów.
Siłownik może być sterowany na różne sposoby, na przykład za pomocą czujnika ruchu, który wykrywa zbliżającą się osobę i aktywuje mechanizm otwierania/zamykania skrzydła, lub za pomocą przycisku, który należy nacisnąć, aby otworzyć drzwi. W niektórych systemach można także skonfigurować siłownik tak, aby drzwi otwierały się na określoną szerokość i przez określony czas, co jest szczególnie przydatne w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Tani siłownik do drzwi a drogi siłownik do drzwi. Co trzeba mieć na uwadze, wybierając taki mechanizm?
Wielu klientów pyta nas, jaki siłownik do drzwi wybrać, aby czuć satysfakcję z zakupu. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ to zależy od wielu czynników, takich jak np. rodzaj skrzydła, przeznaczenie budynku, potrzeby i preferencje użytkowników obiektu oraz budżet określony na ten cel. Dobry siłownik do drzwi powinien:
- charakteryzować się solidną i mocną konstrukcją i zastosowaniem komponentów najwyższej jakości, co zagwarantuje długą żywotność siłownika nawet przy intensywnej eksploatacji,
- wymagać rzadkiej konserwacji,
- zapewniać wysokie bezpieczeństwo użytkowania (np. mieć funkcję zapobiegająca przypadkowemu przytrzaśnięciu),
- mieć możliwość regulacji prędkości otwierania i zamykania się skrzydła,
- być kompatybilny z różnymi typami drzwi, co jest wyznacznikiem jego wszechstronności,
- cechować się wysoką efektywnością energetyczną (pobierać małą ilość prądu do zasilania elektrycznych komponentów).
Różnice w siłownikach do drzwi mogą być naprawdę duże mimo podobnej ceny. Decydując się na wybór konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej elementy. A za co nie warto przepłacać?
- Za markę (logo znanego producenta może podnieść cenę siłownika do drzwi, choć warto pamiętać, że w niektórych przypadkach marka jest synonimem jakości, jak ma to miejsce w przypadku siłowników do drzwi od GEZE),
- za nadmierną siłę mechanizmu, która jest niewspółmierna do wymagań skrzydła drzwiowego,
- za zaawansowane funkcje otwierania (zdalne otwieranie drzwi czy sterowanie skrzydłem za pomocą aplikacji mobilnej może być przydatne, ale jeśli nie jest konieczne, to po co przepłacać?).
Drogi siłownik do drzwi często wyróżnia się też bardziej eleganckim designem. Tutaj już tylko od gustu i potrzeb Kupującego zależy, czy chce on dopłacić kilkadziesiąt złotych więcej za estetykę wykonania, czy też nie.
Czy cena siłownika do drzwi rzeczywiście wpływa na jego trwałość i niezawodność?
Cena siłownika do drzwi może być wskazówką co do jego trwałości i niezawodności, ale nie jest to regułą. Droższe modele często oferują lepszą jakość materiałów, bardziej zaawansowane technologie automatyzacji i dłuższą gwarancję, jednak wysoka cena mechanizmu sama w sobie nie oznacza, że jest to produkt najlepszy z całego asortymentu. Rynek oferuje również tańsze siłowniki, które mogą być równie niezawodne, zwłaszcza gdy są odpowiednio dopasowane do potrzeb użytkownika i warunków użytkowania. Radzimy, aby przed zakupem siłownika do drzwi dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną produktu, poznać opinie innych użytkowników na temat konkretnego modelu i sprawdzić reputację producenta, zamiast polegać wyłącznie na cenie jako wskaźniku jakości.
Gdzie kupić sprawdzone siłowniki do drzwi?
Szeroki wybór siłowników do drzwi i do okien znajdziecie w naszym sklepie internetowym ALURIGHT. Współpracujemy z renomowanymi dostawcami (np. marką GEZE), którzy dbają o wysoką jakość swoich produktów. Nasza oferta jest przykładem tego, że tani siłownik do drzwi nie musi popsuć się po roku użytkowania, a droższy model niekoniecznie musi kosztować tyle, co minimalna krajowa. Często organizujemy promocje na wybrane kategorie z naszego asortymentu, dzięki czemu można trafić u nas na siłowniki cenie niższej niż regularna. Zachęcamy do systematycznych odwiedzin naszego e-sklepu, a w razie pytań dotyczących oferty – jesteśmy do Waszej dyspozycji.