Szanowni Klienci!
Przerwa urlopowa od 24 do 28 Lipca
Wysyłka zamówień od 31 lipca

Kup w przeciągu:

13

[06.01,07.01,31.12]

a wyślemy przesyłkę jeszcze dzisiaj.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Towar wyślemy w następny dzień roboczy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Towar wyślemy w następny dzień roboczy.

-2% rabatu na pierwsze zakupy po założeniu konta w sklepie

 • SSL Bezpieczne zakupy

 • 14 dni na zwrot towaru

 • Darmowa wysyłka od 800 PLN

 • Korzystne ceny

 • Fachowa obsługa klienta

Jak wybrać odpowiednie chwytaki elektromagnetyczne do drzwi?
Jak wybrać odpowiednie chwytaki elektromagnetyczne do drzwi?

Drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne muszą pozostawać zamknięte dla zachowania ich maksymalnej funkcjonalności. W obiektach, w których panuje duży ruch (np. szkoły, urzędy, galerie handlowe), może być to dość uciążliwe. Konieczność ciągłego otwierania i zamykania skrzydła przez każdą przechodzącą przez nie osobę jest zwyczajnie niewygodna i zwiększa ryzyko uszkodzenia drzwi w wyniku np. trzaskania. Rozwiązaniem tego problemu może być chwytak elektromagnetyczny do drzwi. Przepisy dopuszczają stosowanie tego rodzaju mechanizmów w drzwiach przeciwpożarowych i dymoszczelnych. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając elektromagnetyczny trzymacz drzwi?

Chwytak elektromagnetyczny a zamknięcie przeciwpożarowe części budynku

Drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne stanowią barierę dla ognia i zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożaru na inne części budynku. W efekcie ułatwiają one ewakuację osób z obiektu i pomagają ograniczyć straty materialne. Jest jednak jeden warunek – skrzydło musi być zamknięte. Zamknięte drzwi mogą być przeszkodą dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Dodatkowo hamują one ruch pieszych w obiekcie, co przy wielu użytkownikach jest dość problematycznym zjawiskiem. Zastosowanie elektrycznych mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia umożliwia pozostawienie drzwi przeciwpożarowych otwartych na stałe lub przez określony czas. Jednym z mechanizmów dopuszczonych przez przepisy przeciwpożarowe są chwytaki elektromagnetyczne. Stanowią one istotny element ochrony budynku przed ogniem i pozwalają na szybkie zamknięcie przeciwpożarowe wybranej części budynku.

Chwytak elektromagnetyczny – jak działa?

Chwytaki elektromagnetyczne współpracują z detektorami dymu i ognia. Na co dzień utrzymują one skrzydło w pozycji otwartej, ale kiedy otrzymają sygnał z centrali przeciwpożarowej o możliwym zagrożeniu, niezwłocznie zwalniają drzwi, co powoduje ich natychmiastowe zamknięcie. W efekcie dany fragment budynku zostaje odcięty od reszty. Oczywiście drzwi można również w każdej chwili zwolnić ręcznie. Zwalniaki elektromagnetyczne można zastosować nie tylko w drzwiach przeciwpożarowych i dymoszczelnych, ale też w innych rodzajach drzwi wewnętrznych. Dobrze sprawdzą się one np. w przypadku skrzydeł szklanych.

Kryteria doboru chwytaków elektromagnetycznych

Wybór chwytaków elektromagnetycznych do drzwi nie powinien być przypadkowy. Warto najpierw zapoznać się z rozwiązaniami, jakie oferuje rynek. Sklep internetowy ALURIGHT ma w swoim asortymencie wysokiej jakości trzymacze do drzwi, które świetnie sprawdzą się w budynkach komercyjnych, przemysłowych i biurowcach. Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie produktu, jakim jest chwytak elektryczny?

 • Typ drzwi i ich przeznaczenie,
 • siła, z jaką pracuje dany chwytak elektromagnetyczny do drzwi (siła magnetyczna),
 • sposób montażu i rodzaj zasilania,
 • kompatybilność i możliwość integracji z systemem przeciwpożarowym obecnym w budynku,
 • jakość i estetyka wykonania.

Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz dokładniejszych informacji o konkretnym modelu elektrotrzymacza, warto skonsultować się z ekspertem lub dostawcą, który pomoże Ci wybrać odpowiedni chwytak elektromagnetyczny do Twoich indywidualnych potrzeb.

Właściwości magnetyczne chwytaka elektromagnetycznego

Elektrotrzymacz przytrzymuje drzwi w pozycji otwartej dzięki sile magnetycznej, która jest generowana przez elektromagnes. Siła, z jaką wspomniany wyżej mechanizm trzyma skrzydło drzwiowe, może być różna w zależności od konkretnego modelu trzymaka. Wartość siły magnetycznej elektrochwytaków może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset newtonów. Należy ją dostosować do wielkości i wagi drzwi bądź innego skrzydła np. bramowego.

Konstrukcja i wytrzymałość chwytaka elektromagnetycznego

Typowy chwytak elektromagnetyczny składa się ze solidnej obudowy, która chroni delikatną elektronikę znajdującą się wewnątrz, cewki elektromagnesu, która jest odpowiedzialna za generowanie siły magnetycznej, mechanizmów mocujących, elektroniki sterującej oraz elementów ruchomych. Wybór materiałów i sposobu wykończenia ma wpływ na wytrzymałość chwytaka elektromagnetycznego w warunkach eksploatacyjnych. Materiały te powinny być odporne na korozję, wilgoć, wibracje oraz uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkowe funkcje chwytaka elektromagnetycznego

Chwytaki elektromagnetyczne mogą być wyposażone w różnego rodzaju dodatkowe funkcje, które mają na celu zwiększenie ich funkcjonalności, bezpieczeństwa i efektywności działania w konkretnych sytuacjach. Oto kilka przykładów takich funkcji:

 • detekcja stanu otwarcia drzwi - przydatne do celów kontroli dostępu lub zarządzania ruchem w budynku,
 • zdalne sterowanie - umożliwia szybkie otwieranie i zamykanie drzwi z dowolnego miejsca w budynku,
 • awaryjne zwalnianie drzwi - pozwala na natychmiastowe zwolnienie drzwi w przypadku np. awarii zasilania,
 • wbudowany ogranicznik prądu – chroni mechanizm przed przeciążeniem i zwarciem.

Dostępność dodatkowych funkcji zależy przede wszystkim od producenta i konkretnego modelu elektrochwytaka.

Ile prądu pobierają chwytaki elektromagnetyczne?

Pobór prądu przez chwytaki elektromagnetyczne może znacznie się różnić w zależności od ich rozmiaru, siły magnetycznej, konstrukcji oraz ogólnego zapotrzebowania na energię. Średni pobór prądu może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset miliamperów (mA) w przypadku mniejszych chwytaków, do kilku amperów (A) lub więcej w przypadku większych i mocniejszych modeli. Wartości poboru prądu zwykle są podane w specyfikacji technicznej urządzenia, opracowanej przez producenta.

Sposób montażu chwytaków elektromagnetycznych do drzwi

Możliwy jest przypodłogowy lub ścienny montaż chwytaków elektromagnetycznych. Niezależnie od wybranego sposobu instalacji musi ona zostać przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, co zagwarantuje prawidłowe działanie modułów elektronicznych. Znacznie mniej skomplikowane w montażu są chwytaki magnetyczne. Czym się różni chwytak magnetyczny od standardowego elektrotrzymacza?

Chwytak magnetyczny – czym się różni?

Chwytaki magnetyczne stanowią alternatywę dla chwytaków elektromagnetycznych, ponieważ mogą działać bez konieczności zasilania z instalacji elektrycznej. W ich konstrukcji kluczową rolę pełnią zamontowany na podłodze odbojnik z magnesem oraz metalowa blaszka przymocowywana do skrzydła drzwi. Magnes przyciąga blaszkę na drzwiach, co pozwala na utrzymanie skrzydła w pozycji otwartej. Chwytaki magnetyczne są szczególnie przydatne, aby zabezpieczyć drzwi i ścianę przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Mimo że nie są one tak zaawansowane technologicznie jak ich elektromagnetyczne odpowiedniki, doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy potrzebne jest utrzymanie drzwi w pozycji otwartej w celu zapewniania drożności korytarzy czy też zapobiegania samoczynnemu zamykaniu się drzwi. Co ważne – chwytaki magnetycznie nie mogą być stosowane w drzwiach przeciwpożarowych i dymoszczelnych, ponieważ nie spełniają norm określonych przepisami BHP i PPOŻ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl