Szanowni Klienci!
Sklep nieczynny 24-28 czerwca
Wysyłka zamówień od 1 lipca

Kup w przeciągu:

13

[06.01,07.01,31.12]

a wyślemy przesyłkę jeszcze dzisiaj.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Towar wyślemy w następny dzień roboczy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Towar wyślemy w następny dzień roboczy.

-2% rabatu na pierwsze zakupy po założeniu konta w sklepie

 • SSL Bezpieczne zakupy

 • 14 dni na zwrot towaru

 • Darmowa wysyłka od 800 PLN

 • Korzystne ceny

 • Fachowa obsługa klienta

Jak wybrać odpowiedni samozamykacz z ramieniem dla swoich drzwi?
Jak wybrać odpowiedni samozamykacz z ramieniem dla swoich drzwi?

Samozamykacze to urządzenia odpowiedzialne za samoczynne zamykanie się skrzydeł drzwiowych po ich każdorazowym otwarciu. O ile zasada ich działania nie jest skomplikowana, o tyle wybór nie powinien być przypadkowy. Sprawdźmy więc, o czym mowa w praktyce.

Dlaczego warto zainstalować samozamykacz z ramieniem?

Samozamykacz ramieniowy do drzwi to element okucia, którego zadaniem jest automatyczne zamykanie skrzydeł tuż po ich otwarciu. Montowany jest najczęściej na zawiasach, ale również między drzwiami a futryną. Do najpopularniejszych należą modele hydrauliczne. Cieszą się dużą popularnością z uwagi na uniwersalne zastosowanie - montuje się je zarówno w drzwiach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Zastosowanie samozamykacza z ramieniem wiąże się z szeregiem korzyści. Po pierwsze, pozwala utrzymać drzwi w położeniu zamkniętym, co jest niezwykle ważne w przypadku stolarki drzwiowej montowanej w budynkach użyteczności publicznej. System zwiększa poziom bezpieczeństwa m.in. w szkołach, szpitalach czy też urzędach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować samozamykacz ramieniowy w domach prywatnych - to znakomite rozwiązanie, jeśli mieszkają w nim dzieci czy też zwierzęta domowe. Automatyczne zamykanie drzwi to krótka droga do zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem skrzydeł. 

Samozamykacz ramieniowy pozwala także wyeliminować problem trzaskania drzwiami. To nie tylko poprawia komfort użytkowania, ale także zabezpiecza przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym skrzydeł. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia łatwości utrzymania porządku. System automatycznego zamykania drzwi przeciwdziała gromadzeniu się wokół nich kurzu, jak również brudu.

Co więcej, montaż samozamykacza z ramieniem to rozwiązanie wysoce ekonomiczne. Zapobiega powstawaniu przeciągów, a co za tym idzie, pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, gdy chcemy zminimalizować ilość ciepła “uciekającego” na zewnątrz, a tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Rodzaje samozamykaczy z ramieniem - przegląd dostępnych opcji

Rodzaje samozamykaczy z ramieniem, to aspekt obok którego nie można przejść obojętnie. W praktyce mowa o modelach wyposażonych w blokadę, jak również tych, które jej nie posiadają. Dobre jest rozpatrywanie ich w kategoriach użyteczności. Co to oznacza w praktyce? Już tłumaczymy.

Samozamykacze z blokadą, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają pozostawienie skrzydła drzwiowego w pozycji otwartej przez określony czas. Nie każdemu właścicielowi domu tudzież biura lub mieszkania tego typu funkcja jest przydatna. Na pewno sprawdzi w się w sytuacjach, w których jesteśmy posiadaczami np. domu z ogrodem na terenie którego chętnie przebywają dzieci, czy też zwierzęta domowe. Drzwi mogą pozostać otwarte, aby zapewnić im swobodne przemieszczanie się. Blokada może być również przydatna w sytuacji, kiedy lubimy często wietrzyć pomieszczenia, bądź też będziemy musieli wnieść do nich meble czy też inne akcesoria o dużych gabarytach. Funkcję blokady na pewno docenią również właściciele obiektów usługowych, takich jak np. magazyny czy też sklepy. Pozostawienie drzwi w ustalonym kącie otwarcia jest bardzo wygodne, zwłaszcza w trakcie dostaw. 

Blokada nie jest jednak konieczna, zwłaszcza, kiedy na terenie naszej posesji nie znajduje się ogród, czy też mieszkamy w bloku. Tak naprawdę jej posiadanie powinno być więc rozpatrywane indywidualnie - najważniejsze jest dopasowanie samozamykacza z ramieniem do własnych potrzeb i preferencji. 

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze samozamykacza z ramieniem?

Wybór samozamykacza z ramieniem nie może być dziełem przypadku. Pod lupę należy wziąć szereg czynników, od których zależy komfort korzystania ze skrzydeł drzwiowych - zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na takie parametry jak m.in.:

 • siła zamykania drzwi,
 • szybkość zamykania,
 • prędkość zatrzaskiwania - w praktyce mowa o ostatnim etapie tuż przed zetknięciem się skrzydła z futryną,
 • ograniczenie maksymalnego otwarcia - w samozamykaczach ramieniowych najczęściej mowa o kącie nawet do 150-180 stopni,
 • opóźnienie zamykania,
 • dodatkowe funkcje, w tym m.in. blokada otwarcia, tłumienie otwierania drzwi (tzw. funkcja antywiatrowa), etc.

Należy również mieć na uwadze to, aby stawiać na samozamykacze z ramieniem spełniające normy europejskie. Powinny posiadać specjalne oznakowania sześciocyfrowe - każda z nich informuje o właściwościach modelu.

Jak dobrać samozamykacz do rodzaju drzwi i ich wagi?

Jak dobrać samozamykacz do drzwi? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie parametry jak waga, wymiary i materiał z którego zostały wykonane nasze drzwi. Ważne jest to, aby uwzględnić również ich przeznaczenie. W grę mogą wchodzić przecież zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne, czy też przeciwpożarowe etc. 

Należy mieć na uwadze to, że akcesoria dedykowane drzwiom szklanym i drewnianym istotnie się od siebie różnią. Bardzo ważną kwestią jest również uwzględnienie sposobu montażu. Samozamykacze mogą być montowane nawierzchniowo, jak i zostać schowane np. w skrzydle lub ościeżnicy. Nie bez znaczenia pozostaje także uwzględnienie maksymalnego kąta rozwarcia, gdzie najwięcej może on wynieść 180 stopni. Koniec końców należy wziąć pod lupę wspomniane już europejskie normy, które samozamykacze powinny spełniać - posiadać odpowiednie oznaczenia. 

Jak zamontować samozamykacz z ramieniem? Kompletny przewodnik w pigułce

Jak zamontować samozamykacz drzwi z ramieniem? Należy zacząć oczywiście od dobrania odpowiedniego modelu. Potem przechodzimy do oznaczenia miejsc montażowych - zarówno na skrzydłach drzwiowych, jak i na futrynie. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę kąt otwarcia drzwi. Następnie wywiercamy otwory i montujemy - najpierw obudowę samozamykacza, a potem ramię - zgodnie z zaleceniami producenta. Potem nie pozostaje nam nic innego jak regulacja mechanizmu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl