Dla zamówień złożonych i opłaconych lub za pobraniem do godz. 13:00 wysyłka tego samego dnia.

-2% RABATU NA PIERWSZE ZAKUPY PO ZAŁOŻENIU KONTA W SKLEPIE

Menu
Szukaj
Koszyk
  • SSL Bezpieczne zakupy

  • 14 dni na zwrot towaru

  • Darmowa wysyłka od 800 PLN

  • Korzystne ceny

  • Fachowa obsługa klienta

Czym jest czujnik dualny i jak działa?

  • dodano: 20-06-2024

Przejdź do wpisu

Czujnik dualny to urządzenie wykorzystujące dwie technologie - PIR i MV, co przekłada się na jego dokładność i działanie nawet w trudnych warunkach otoczenia. Aby jednak w pełni móc wykorzystać jego potencjał, należy po pierwsze - zainwestować w dobrej klasy sprzęt, a po drugie, zadbać o jego prawidłowy montaż. Sprawdź, na czym polega jego działanie i dlaczego warto na niego postawić.

Czym jest czujnik dualny - podstawowe zasady działania czujników dualnych

Zanim odpowiemy na to pytanie, skupmy się na podstawowej kwestii - czym jest czujka ruchu? Otóż w telegraficznym skrócie mowa o urządzeniu, które jak - sama nazwa wskazuje - wykrywa ruch, aby następnie włączyć na określony czas światło w zasięgu swojego działania. Stosowane są w niej różne technologie, w tym podczerwień, mikrofale czy też laser.

Czujniki dualne stanowią duet promieniowania podczerwieni (cieplne) i mikrofali. To połączenie jest przepisem na równoległe działanie dwóch torów detekcji, co przekłada się między innymi na wyeliminowanie ryzyka występowania fałszywych alarmów, jak również detekcję w trudnych warunkach otoczenia.

Jak działa czujnik dualny? Jest wyposażony w nadajnik i odbiornik. Dzięki zastosowaniu w nim detektora PIR możliwe jest wykrycie różnicy temperatury na obserwowanym obszarze, która występuje wraz z pojawieniem się “niechcianego gościa”. Następnie detektor mikrofalowy wysyła i analizuje fale elektromagnetyczne. Zmiana fali wysyłanej a odbieranej, może świadczyć o potencjalnym zagrożeniu, bądź po prostu pojawieniu się na obserwowanym terenie zwierzęcia czy też przechodnia/domownika. 

Rodzaje technologii używanych w czujnikach dualnych

Czujnik ruchu dualny wykorzystuje potencjał dwóch technologii detekcji - PIR i MV, co pozwala uzyskać wysoką skuteczność działania.

Technologia PIR (Passive Infra Red) umożliwia wykrywanie ruchu z pomocą właściwości promieniowania podczerwonego. Co ważne, choć jest ono nieuchwytne dla ludzkiego oka, to emitowane jest przez każdy obiekt w związku z generowaniem przez niego ciepła. Nie bez powodu technologia ta wykorzystywana jest w kamerach termowizyjnych. Czujniki PIR znajdują zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

W czujnikach dualnych stosuje się również technologię generującą mikrofale (MV) o określonej częstotliwości. Dzięki temu detektory są przystosowane do wykrywania obiektów, które znajdują się na drodze wspomnianych mikrofal. Mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem Dopplera. Czujki dualne reagują na każdy, nawet najmniejszy ruch pojawiający się w zasięgu ich działania. Co istotne, rejestrują nie tylko ludzi czy zwierzęta, ale również inne obiekty takie jak m.in. samochody.

Czujniki dualne pozwalają czerpać korzyści z obu technologii detekcji, które wzajemnie się uzupełniają. Otrzymujemy większą dokładność badanych obszarów - wszystko dzięki danym pozyskanym z dwóch źródeł. Warto podkreślić, że urządzenia zostały zaprojektowane tak, aby uniknąć fałszywych alarmów. Uruchamiają się tylko w momencie, gdy dochodzi do wykrycia ruchu zarówno przez technologię PIR, jak i MV w tym samym czasie.

Typowe zastosowania czujników dualnych

Zastosowanie czujników dualnych jest wskazane wówczas, gdy istnieje ryzyko fałszywych alarmów przy zastosowaniu innego typu czujek ruchu, w tym pasywnych na podczerwień. W praktyce mowa o miejscach czy pomieszczeniach, w których nagłe zmiany temperatury są na porządku dziennym, np. w wyniku działania klimatyzacji czy obecności pieca. Nie bez znaczenia pozostają także ruchy mas powietrza np. przy oknach czy drzwiach, które także mogą przyczynić się do nieuzasadnionego uruchomienia czujnika pasywnego. Unikniemy również sytuacji, gdy alarm włącza się np. w wyniku nieszczelności stolarki okiennej czy też mocnego wiatru.

Nie bez znaczenia pozostaje również zasadność instalacji czujki dualnej w na pozór nietypowych miejscach - np. garażach, ogrodach, patio, salonach z kominkiem czy też wiatrołapach. Warto również podkreślić ich roli w systemach sterowania oświetleniem, jak również antywłamaniowych. Dzięki nim można błyskawicznie wykryć niepokojący ruch w obszarze detekcji czujnika PIR+MV.

Jak zainstalować i skonfigurować czujnik dualny?

Instalacja czujnika dualnego musi być przeprowadzona z najwyższą dokładnością. Należy mieć na uwadze to, że bezwzględnie należy przestrzegać zasad montażu rekomendowanych przez producenta, nawet wydawać by się mogło w przypadku dość marginalnych kwestii za jaką niektórzy uważają np. minimalną i maksymalną wysokość. To błąd, ponieważ może ona istotnie wpłynąć na poprawność działania czujki.

Ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między czujnikami - po to, aby ich sygnały się wzajemnie nie wykluczały. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia rozplanowania przestrzeni. Bardzo ważne jest to, aby elementy wyposażenia nie zasłoniły urządzenia - w praktyce takie jak np. meble, zasłony, czy też drzwi.

W niewielkich odległościach od czujki nie powinny pojawiać się żadne ruchome obiekty. Dodatkowo szalenie istotną kwestią jest to, aby zabrakło w bezpośrednim sąsiedztwie elementów metalowych. 

Jeśli nie posiadamy doświadczenia w montowaniu czujników, wówczas najlepiej jest powierzyć prace wykwalifikowanym fachowcom. To gwarancja, że urządzenie będzie działało poprawnie, bez zakłóceń, a my będziemy mogli spać spokojnie. Ponadto możemy zasięgnąć ich rady w razie pojawienia się ewentualnych pytań w kwestii ich prawidłowego użytkowania, eliminując tym samym problemy z czujnikami dualnymi, jak również odczytywaniem sygnałów.