Dla zamówień złożonych i opłaconych lub za pobraniem do godz. 13:00 wysyłka tego samego dnia.

-2% RABATU NA PIERWSZE ZAKUPY PO ZAŁOŻENIU KONTA W SKLEPIE

Menu
Szukaj
Koszyk
  • SSL Bezpieczne zakupy

  • 14 dni na zwrot towaru

  • Darmowa wysyłka od 800 PLN

  • Korzystne ceny

  • Fachowa obsługa klienta

Jakie narzędzia są niezbędne do instalacji samozamykacza w domowych warunkach?

  • dodano: 07-12-2023

Przejdź do wpisu

Samozamykacze są jednymi z najczęściej wybieranych akcesoriów do drzwi. W znaczący sposób zwiększają one funkcjonalność skrzydła, co wiąże się z szeregiem zalet. Głównym zadaniem samozamykacza jest automatyczne zamknięcie i domknięcie drzwi po ich otwarciu lub zwolnieniu. Tego rodzaju mechanizmy stosowane są nie tylko w budownictwie komercyjnym i przemysłowym, ale i mieszkaniowym. Jakie narzędzia do instalacji samozamykacza trzeba mieć pod ręką?

Samozamykacze do drzwi – co oferuje rynek?

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje samozamykaczy do drzwi: mechaniczne i elektromechaniczne. Oba typy omawianych urządzeń spełniają taką samą funkcję, ale różnią się sposobem działania. Samozamykacze mechaniczne wykorzystują wyłącznie elementy mechaniczne do automatycznego zamykania drzwi. Z kolei samozamykacze elektromechaniczne łączą w sobie elementy mechaniczne z elektrycznymi, co daje dodatkowe możliwości kontroli dostępu do budynku/pomieszczenia oraz umożliwia np. Zdalne zamykanie drzwi. W ofercie sklepu internetowego ALURIGHT znajdziesz różne modele samozamykaczy do drzwi renomowanej marki GEZE. Nasze produkty charakteryzują się niezawodnością działania, wysoką jakością oraz łatwością montażu.

Narzędzia do instalacji samozamykacza – co trzeba przygotować?

Przygotowanie narzędzi do instalacji samozamykacza do drzwi jest istotne dla prawidłowego i sprawnego montażu tegoż mechanizmu. Oto lista podstawowych narzędzi, które warto mieć pod ręką:

  • wiertarka i wkrętarka,
  • zestaw kluczy i śrubokrętów,
  • poziomica,
  • miara,
  • ołówek,
  • akcesoria BHP (okulary ochronne, rękawice).

Przed przystąpieniem do montażu należy zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta samozamykacza. Są w niej podane wytyczne i zalecenia dotyczące instalacji. Coraz więcej firm dołącza do swoich produktów również kod QR, który prowadzi do filmiku instruktażowego nagranego przez specjalistów. To w dużym stopniu ułatwia montaż i krok po kroku pokazuje kolejność poszczególnych działań.

Montaż samozamykacza – jak to zrobić?

Instalacja samozamykacza do drzwi, choć wymaga pewnej wiedzy z zakresu majsterkowania oraz precyzji, jest procesem stosunkowo prostym i możliwym do wykonania w warunkach domowych. Na początek wybieramy odpowiednie miejsce montażu na drzwiach i ramie. Zazwyczaj samozamykacz umieszcza się w górnej części drzwi, ale dokładna lokalizacja może się różnić w zależności od typu drzwi oraz rodzaju samozamykacza. Po ustaleniu właściwego miejsca, korzystając z poziomicy, oznaczamy punkty, w których będziemy wiercić otwory niezbędne do zamocowania samozamykacza.

Następnie, używając wiertarki i odpowiedniego wiertła, wiercimy otwory w drzwiach oraz ramie. Po przygotowaniu otworów montujemy samozamykacz na skrzydle, wykorzystując do tego dołączone przez producenta śruby. Na koniec pozostaje tylko wyregulować samozamykacz tak, aby skrzydło zamykało się z pożądaną przez użytkownika prędkością i siłą.

Samozamykacz do drzwi – regulacja mechanizmu

Odpowiednia regulacja samozamykacza pozwala na dostosowanie prędkości zamykania się drzwi oraz siły, z jaką zamyka się skrzydło, do indywidualnych potrzeb użytkowników budynku. Regulacja samozamykacza polega na ustawieniu dwóch zaworów hydraulicznych, z których każdy odpowiada za wymienione wyżej funkcję. Jest to czynność prosta i wykonuje się ją pod koniec etapu montażu samozamykacza.

Samozamykacz do drzwi – dlaczego warto z niego korzystać?

Jedną z głównych zalet samozamykaczy jest automatyczne zamykanie drzwi po każdym otwarciu. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, że ktoś zapomniał zamknąć za sobą drzwi, co zwiększa poziom bezpieczeństwa w budynku i ogranicza straty energii cieplnej. Z racji tego, że samozamykacze umożliwiają zamykanie drzwi bez konieczności używania siły, są one dogodnym rozwiązaniem dla użytkowników budynku, a zwłaszcza dla kurierów, kobiet w ciąży, dzieci, seniorów oraz osób ze stałą lub tymczasową niepełnosprawnością ruchową. Warto dodać, że zaawansowane pod kątem technicznym samozamykacze do drzwi mogą współpracować z elementami systemów kontroli dostępu, co ponownie przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa w budynku i łatwiejszy nadzór nad ruchem pieszych, którzy posiadają autoryzowany dostęp do określonych pomieszczeń lub części obiektu.

Samozamykacz do drzwi – ile kosztuje?

Ceny samozamykaczy do drzwi mogą znacząco się różnić w zależności od wielu czynników. Duże znaczenie ma w tym przypadku marka, rodzaj i jakość samozamykacza. Produkty renomowanych firm, takich jak np. GEZE, zwykle są droższe, ale często charakteryzują się lepszą niezawodnością i trwałością, co przekłada się na ich dłuższą żywotność i odporność na intensywną eksploatację. Cena samozamykacza może zależeć także od stopnia trudności montażu. Samozamykacze elektromechaniczne potrzebują podłączenia do sieci elektrycznej, co oznacza, że ich instalacja jest bardziej skomplikowana i wymaga wiedzy z zakresu elektryki. Za tego rodzaju mechanizm do automatycznego zamykania drzwi przyjdzie nam zapłacić więcej niż za klasyczny, mechaniczny model. Zachęcamy do zakupu samozamykaczy w sklepie internetowym ALURIGHT. Gwarantujemy konkurencyjne ceny produktów i fachowe doradztwo podczas zakupów.